Mini juniorturnering for klubbens juniorer OSC

Lørdag d. 7 fra kl 14.00 bød OSC velkommen til klubbens første mini turnering med overnatning for klubbens unge. Dagen startede ud med at diverse soveposer og luftmadraser kom på plads og alle mødtes på banen iført squashudstyr - klar til dagens udfordringer. Alle juniorerne fik en opfriskning af regler m.v. og dagens program. Let/Strok blev introduceret forud for dagens kampe og helt generelt hvad man som dommer skal sige under kampen, score, hvis serven er ude eller hvilken side der serves fra hvis der er tvivl. Turneringen blev inddelt i 4 grupper hvor de 17 juniorer blev inddelt og der blev spillet alle imod alle, 3-4 kampe til hver. Der var mange rigtig tætte kampe og endda også nogle lange 5-sæts kampe. Der blev spillet rigtig god squash og det hele gik rigtig godt. Efterfølgende var der fri leg i centeret og juniorerne have hele centeret til at lege rundt i da de sidste medlemmer forlod centeret kl 16. Efter lidt dåseskjul og diverse lege børnene selv fandt på blev der bestilt en stor stak pizzaer til de sultne børn. Efter aftensmad blev alt lys slukket i hallen og der blev leget mørkegemme. Slutteligt blev der sat en film på projekter på en af banerne og der blev set film og hygget med snoller. Efterfølgende blev der børstet bisser og sagt godnat. Forældrene havde medbragt et hav af hjemmelavet kage, bolsjer, frugt og gulerødder - stor ros til det medbragte. Søndag morgen ble der spist morgenmad og leget lidt fangeleg inden forældrene kunne hente en stak trætte børn. 15943060_10209914348990055_326003169_o

Vi må igen spille squash

06 maj 2021

Find ketsjeren frem igen - vi må igen spille squash!! Vi åbner i dag fra kl 12.00. Vigtigt info: Corona-pas påkrævet for alle over 18år. Fuld kontrol af Corona-pas, intet gyldigt Corona-pas = ingen adgang til squashbanerne. Brug mundbind når I ikke er i sportstøjet. Online banebooking er åbnet.

Nyhedsbrev december 2020

31 december 2020

Nyt fra formanden: 2020 - sikke et år. Godt og skidt på mange måder, desværre blev vi ramt af ikke bare én nedlukning men hele to af slagsen. Vi havde over 100 udmeldelser efter sommerferien, og brugte hele september og oktober på at promovere squash. Vi nåede lige op på +500 medlemmer igen før vi blev lukket ned igen op til jul. 2020 startede ellers supert godt for os, vi havde besøg af David Pearson, måske verdens bedste træner og vi afviklede et brag af en squash-fest til Odense Open.

Corona nedlukning - ses i 2021

10 december 2020

Øv øv øv øv!! Vi er meget triste over at måtte meddele at som følge af de nyeste coronarestriktioner er Odense Squash Center lukket fra onsdag d. 9. december til d. 3. januar 2021. Vi håber smitten kommer under kontrol, så vi kan åbne op igen hurtigt muligt i det nye år. Pas rigtig godt på hinanden! Rigtig god jul og godt nytår Vi ses i 2021


Se mere