Tillykke - OSC er ATK Certificeret

ATK

”Aldersrelateret træningskoncept”

Et klubudviklingsforløb mellem DSQF og OSC.

Modul 1:

Nogle pointer der blev knyttet til klubhjul:

– Flere frivillige
– Aktive udvalg – flere hænder – evt. forældreudvalg
– På sigt udvidelse af faciliteter
– Bredde – ikke økonomi til enkelt spillere (elite)
– Holdånd
– Synlighed – intern og ekstern – SCD/OSC
– Økonomisk stabilitet

Modul 2:

  • I OSC tager træningen udgangspunkt i den enkelte spiller og dennes forudsætninger. Vi ønsker at alle spillere uanset niveau bliver udfordret og opnår både sportslige og sociale succeser- alle er en del af en vinderkultur hvor alle udviser respekt og tolerance for hinanden. Det er vigtigt for os, at alle går glade og svedende fra træningen. Vi møder derfor alle spillere med et smil.
  • I OSC skal alle føle sig set i træningen og ingen overlades til dem selv. Vi styrker fællesskabet blandt alle klubbens medlemmer. Vi ønsker at favne både elite og breddespilleren, samt deres fællesskab. Derfor skal vi være i stand til at sammensætte træningsforløb lige fra begynderniveau til divisionsniveau.”
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]

Modul 3:

Fællesskab:
– Juniorernes fællesskab kommer til udtryk når de
selvsætndigt spiller stikbold inden træningen starter
og alle inddrages.
– Fokus på høj mødestabilitet blandt medlemmerne.
– Fokus på tilslutning til arrangementer.
– Fokus på gode relationer spillerne imellem, det ses
ved at vi hilser på hinanden før og efter træningen.
– Fokus på squash på tværs.

Vinderkultur:
– Fokus på intern konkurrence i klubben.
– Fokus på at spille interne kampe blandt alle klubbens medlemmer.
– Fokus på at klubbens medlemmer stræber efter at repræsenterer klubben i danmarks- turneringen i såvel Elitedivisionen samt de øvrige divisioner.

Holdånd:
– Fokus på intern sparring og coaching under holdmatch.
– Fokus på at alle spillere er aktive under træningen og alle sørger for at alle inddrages.
– Fokus på at alle bliver set og hørt.
– Fokus på at alle har fælles klubtøj.
– Fokus på at klubbens medlemmer deltager i turneringer rundt om i landet.

Modul 4:

ATK har gjort os klogere på hvorledes vi fortsat kan udvikle, og fortsat have Danmarks bedste Squashklub.

Tak til alle der er har deltaget og ikke mindst til Maiken fra DSQF.

Og ikke mindst tillykke til Odense Squash Club!

[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class="WP_Widget_Media_Image"][/siteorigin_widget]

Vi må igen spille squash

06 maj 2021

Find ketsjeren frem igen - vi må igen spille squash!! Vi åbner i dag fra kl 12.00. Vigtigt info: Corona-pas påkrævet for alle over 18år. Fuld kontrol af Corona-pas, intet gyldigt Corona-pas = ingen adgang til squashbanerne. Brug mundbind når I ikke er i sportstøjet. Online banebooking er åbnet.

Nyhedsbrev december 2020

31 december 2020

Nyt fra formanden: 2020 - sikke et år. Godt og skidt på mange måder, desværre blev vi ramt af ikke bare én nedlukning men hele to af slagsen. Vi havde over 100 udmeldelser efter sommerferien, og brugte hele september og oktober på at promovere squash. Vi nåede lige op på +500 medlemmer igen før vi blev lukket ned igen op til jul. 2020 startede ellers supert godt for os, vi havde besøg af David Pearson, måske verdens bedste træner og vi afviklede et brag af en squash-fest til Odense Open.

Corona nedlukning - ses i 2021

10 december 2020

Øv øv øv øv!! Vi er meget triste over at måtte meddele at som følge af de nyeste coronarestriktioner er Odense Squash Center lukket fra onsdag d. 9. december til d. 3. januar 2021. Vi håber smitten kommer under kontrol, så vi kan åbne op igen hurtigt muligt i det nye år. Pas rigtig godt på hinanden! Rigtig god jul og godt nytår Vi ses i 2021


Se mere